Medová masáž
Medová masáž se ve střední a západní Evropě nejčastěji používá k uvolňování svalového napětí, nebo k urychlenému toku lymfy. Byla vyvinuta v Rusku na základě ruského lidového léčitelství. Při této masáži se používá včelí lesní med. Masážní technika rukou ve spojení s medem nanášeným na záda působí pumpováním, jako vysávání a odstraňujeme tak staré struktury a jedy z tělesných tkání, které naše tělo během životního cyklu nahromadí. Medová masáž nám na pokožce vytváří „žvýkačkovou“ hmotu, kterou nakonec setřeme horkým mokrým ručníkem.
Medovou masáží se organismus detoxikuje nejen formou vnějšího, ale i vnitřního efektu. Med se vstřebává do organismu a léčivé složky medu mají blahodárné účinky na celý organismus. Během a po masáži se přes cévní systém a ledviny odstraňují škodliviny z těla a proto by měl každý klient, vypít velké množství tekutin.
Medová masáž je doporučena u zdravých osob jednou měsíčně. U nemocných by měla být masáž prováděna jednou týdně. V akutních případech i dvakrát týdně. Pro uvolnění usazenin v kloubech při jejich onemocnění se doporučuje masírovat med do postižených kloubů dvakrát měsíčně. Pro zpevnění svalů stehen se doporučuje provádět masáž jednou týdně.
Medová masáž je doporučena u zdravých osob jednou měsíčně. U nemocných by měla být masáž prováděna jednou týdně. V akutních případech i dvakrát týdně. Pro uvolnění usazenin v kloubech při jejich onemocnění se doporučuje masírovat med do postižených kloubů dvakrát měsíčně. Pro zpevnění svalů stehen se doporučuje provádět masáž jednou týdně.
Kdy masáž doporučujeme
- stavy slabosti všeho druhu
- nechutenství (anorexie)
- hubnutí, stavy hubenosti
- vrozená slabost organismu
- alkoholismus
- chudokrevnost
- problémy krevního oběhu
- revmatické onemocnění svalů a kloubů
- nespavost
- zpevnění svalů stehen
- alergie (pokud se nejedná právě o alergii na med)
- chronická rýma a únavový syndrom
- deprese, stres, napětí zaviněné vnějšími vlivy
- žaludečních a střevních onemocnění
- plísňové onemocnění střev a orgánů
- bolesti hlavy
- zpomalené zotavování po nemocech
- ochabování vitality a výkonnosti
- jaterní choroby
- funkční onemocnění slinivky břišní
- poruchy neplodnosti
- různé nemoci, způsobené škodlivinami životního prostředí
Kdy masáž nedoporučujeme
- alergie na med
- poškození pokožky, ekzémy, vyrážky, velkém množství mateřských znamének na zádech
- tumor, trombóza a vysoký oční tlak (glaukomu)
- krvácení žaludečních vředů
- v případě čerstvého záchvatu mrtvice (později ovšem může být opatrná medová masáž vhodná)
- infekční choroby
Co obsahuje včelí med?
Složení medu je už dost přesně určeny. Včelí med obsahuje především vodu, uhlohydráty, hroznový a ovocný cukr, sladový cukr nebo maltózu, složené bílkovinné látky (proteiny), organické kyseliny a mléčný cukr, důležité minerály a stopové prvky – vápník, chlor, měď, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, křemík, sodík a síru. Tmavé druhy medu jsou bohaté především na železo, měď a mangan. Z vitamínů med obsahuje především vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, B8 a B9. K tomu se přidávají důležité enzymy, aromatické látky, které dávají medu jeho typickou chuť. Kromě toho obsahuje med estrogen, pylová zrnka a antibiotické účinné látky. Přirozená souhra jednotlivých účinných látek obsažených v medu se nedá vyrobit uměle v laboratoři. Prostřednictvím včelího medu dostává náš organismus nepostradatelné prvky, které mu v naší civilizaci velmi často chybí a tak se může opět lépe bránit proti chorobám, aktivovat ochablé procesy látkové výměny a posilovat životní energii.